Mustafa ALBAYRAK      1970 Pazar (Rize) doğumluyum.Ankara da çocukluğunun tadını sokaklarda çıkarabilen son kuşaktık,bizden sonra otuz yıl yaşadığım mahallede ,ne mahalle arkadaşlığı nede maç yapıldığını görmedim .Arkadaşlarım hep büyüdüler ;bisikletimle yollara düştük .Çocuksuluğa doymak mümkünmü...

    Ben Ankara da deniz resimleri yapmaya başladığımda ;şairin dediği gibi ''karbanmonoksit günler yaşanırdı''alabildiğine gri .Lise yıllarımda beni ilk anlayan resim öğretmenim Vicdan BEK oldu.O zamana kadar pek parlak gitmeyen öğrencilik serüvenim hep Resim yapamaya karar verdiğimde renk değiştirdi.

    1993 yılında dereceyle MEB bursu kazanarak girdiğim Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünde bölümün en değerli hocası Merhum Söbütay ÖZER in atölyesinde Lisans ;1997 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans eğitimimi tamamladım.

    Deseni ;profesyonel modelden çalışarak öğrenebilmek için Okul çıkışlarında İstanbul yolu üzerinde T.M.O bünyesinde açılan özel bir sanat merkezinde iki yıl Burhan ALKAR dan heykel ve Erol BATIRBERK den desen dersleri aldım.

    Resim öğretmeni olarak 1993 yılında Karaman Sarıveliler Göktepe Lisesinde göreve başladım. Sınavla atandığım Güzel Sanatlar Lisesi Resim öğretmenliği ve Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde ücretli görev yaparken Resim çalışmalarıma Ankara da özel atölyemde kesintisiz devam ettim.Denize yakın olmak zamanı geldi deyip İzmir e yerleştim.Işılay Saygın Güzelsanatlar ve Spor Lisesinde Resim öğretmenliği ve resim yapmaya devam ediyorum.